Avisos importants

FER PA A CASA: MÉS BARAT DE PREU, MÉS COSTÓS EN TEMPS

Un pa de mig quilo fet a casa, costa la meitat que si el compres a la fleca.

El cost aproximat dels ingredients i l’electricitat per fer a casa un pa de mig quilo és de 0,80 cèntims de euro.

El preu de una barra de mig quilo de pa de farina de blat blanca es de 1,95 Euros, que pot variar a l’alça segons la fleca on el compris.

Que surt més a compte per la nostra butxaca: anar al forn o coure el pa a la nostra cuina ?

El pa es basa principalment en farina de blat blanca, aigua i sal, tres ingredients molt comuns i molt barats.

L’aigua, tothom en té a casa, i donades les quantitats que calen per fer un pa, té un cost de pocs cèntims. La farina en canvi pot ser més cara pq ni ha de diversos tipus i qualitats. En principi, la farina de blat comú costa entre mig i un euro el kilo en un supermercat qualsevol i fins i tot menys si son de marca blanca No obstant, depenent de qui hagi de menjar el pa que fem a casa, se’n poden utilitzar d’altres tipus, integrals, sense gluten, o farines de força, que son les més indicades.

Els ingredients més cars son els llevats depenent de si es llevat fresc o de forner, però les quantitats ue es necessiten a casa son molt minces, de pocs grams. Per fer un pa de mig quilo es necessiten 3,5 grams de llevat fresc o un 1,5 de forner.

Per acabar, cal calcular el cost de coure el pa. Hem de suposar que es cou el pa en un forn elèctric domèstic, no pas en un forn especialitzat. No obstant a l’hora de fer el pa a casa ara existeixen les panificadores elèctriques que tenen l’avantatge que consumeixen menys electricitat que un forn: entre 500 i 1.000 watts per hora en el cas de les panificadores, i entre 1.000 i 2.000 en cas de forn elèctric estàndar.

Així doncs, entre els ingredients i la electricitats, fer un pa de farina comuna pot costar uns 80 cèntims d’euro i en una fleca fins 1,95 euros.

Hi ha per això dos elements que cal tenir en compte: el temps i les varietats. Fer pa a casa pot ser un procés llarg i que implica embrutar cuina i estris. En canvi baixar a comprar el pa al forn pot ser un tràmit de cinc minuts.

Nomès es tracta de pensar si val la pena perdre el temps fent alimentació saludable, que saps el que hi poses, on ho has comprat i com ho has fet, i que la casa o el pis fan una oloreta tant agradable de pa, que et fa sentir com quan eres petit i les avies o mares ho feien tot a casa !!!!

Penseu-hi ……..

 

 

Anna M Leiva

08.12.19

Si continues navegant per aquest lloc web, estaràs consentint l'us de cookies. Siusplau revisa la nostra politica de Cookies i prem "Accepto" si estàs d'acord - >> Més informació

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close